Santehnika

Kā izlaist ūdeni no boilera pilnvērtīgas apkopes veikšanai

Kā izlaist ūdeni no boilera

Regulāra ūdens boilera apkope, kas ietver boilera tīrīšanu no nogulsnēm un bojāto detaļu nomaiņu, palīdz uzturēt ne tikai optimālu ūdens kvalitāti, bet arī pagarināt boilera kalpošanas laiku. Pilnvērtīgu boilera apkopi ir iespējams veikt tikai tad, kad tas ir tukšs. Tādēļ svarīgi izprast pamatprincipus, kā izlaist ūdeni no boilera un iztīrīt to pareizi.

Kāpēc ir nepieciešama boilera apkope?

Kaļķakmens nogulšņu uzkrāšanās boilerī ir dabisks process. Tādas ūdenī izķīdušās minerālvielas kā kalcijs un magnijs ūdens sildīšanas laikā, temperatūrai pārsniedzot 60oC, sāk nogulsnēties kā cietas, bāli pelēkas kaļķakmens nogulsnes uz boilera sildelemeta un tvernes iekšējās virsmas. Ja boilera tīrīšana netiek veikta regulāri, nogulšņu uzkrāšanās:

  • Samazina boilera darbības efektivitāti, jo iekārtai ir jāpatērē lielāks enerģijas daudzums ūdens sasildīšanai;
  • Palielina bojājumu risku, kas var rasties boilera sildelementam pārkarstot;
  • Samazina ūdens kvalitāti,veicinot nepatīkamas garšas un smaržas parādīšanos ūdenim;
  • Veicina neierastus trokšņus boilera darbības laikā.

Kādi instrumenti var būt nepieciešami ūdens izlaišanai?

Svarīga ir ne tikai secība, kā izlaist ūdeni no boilera, bet arī tas, vai ūdens izlaišanas procesā netiks satraumēts ne boileris, ne pats apkopes darbu veicējs. Tādēļ savlaicīgi ir jāsagatavo visi nepieciešamie instrumenti un aizsarglīdzekļi:

  • Skrūvgrieži ar plakanu un krustveida galu;
  • Dažāda izmēra uzgriežņu atslēgas;
  • Šļūtene ūdens izlaišanai;
  • Tvertne ūdens savākšanai;
  • Aizsargcimdi un aizsargbrilles;
  • Jaunas blīves vai magnija anods, ja paredzēts nomainīt šīs detaļas;
  • Mīkstas tīrīšanas birstes nogulšņu aizsērējuma likvidēšanai.
Ūdens no boilera

Kā no boilera izlaist ūdeni tīrīšanas uzsākšanai?

Lai varētu piekļūt boilera tvernes iekšējām daļām, kuras ir nepieciešams notīrīt vai pārbaudīt, pirmais solis ir ūdens izlaišana no boilera. Neskatoties uz to, ka dažādu zīmolu boileriem atkarībā no to veida un konstrukcijas var atšķirties ūdens izlaišanas procesa sarežģītība, visiem boileriem ir līdzīgi pamatprincipi, kā izlaist ūdeni no boilera, sākot no boilera atvienošanas no strāvas un ūdens padeves līdz visa ūdens izvadīšanai.

Atvienošana no elektrības pieslēguma

Boilera atvienošana no elektriskās strāvas ir svarīgs drošības pasākums, jo palīdz izvairīties no elektriskās strāvas trieciena riska. Boileri var atvienot, izņemot vadu no kontaktrozetes vai izslēdzot attiecīgo drošinātāju.

Ūdens spiediena samazināšana sistēmā

Spiediena samazināšana un gaisa pieplūde sistēmā ir veids, kā izlaist ūdeni no boilera straujāk un drošāk. Karstā ūdens krāna atvēršana atbrīvos spiedienu, taču tas uz pretvārsta noņemšanas brīdi ir atkal jāaizgriež.

Ūdens padeves noslēgšana

Aukstā ūdens padeves vārsta aizvēršana novērš papildus ūdens ieplūšanu boilerī, palīdzot efektīvāk un ātrāk izlaist tajā esošo ūdeni. Ūdens padeves vārstu aizver tiklīdz ir samazinājies sistēmas spiediens.

Dekoratīvā vāciņa un termostata noņemšana

Šajā procesa solī, kā nolaist ūdeni boilerim, ir jāiegūst piekļuve termostatam. Pēc dekoratīvā plastmasas vāciņa noņemšanas boilera apakšā ir jāatvieno zemējuma vads un jānoņem termostats, pavelkot to uz leju vai rīkojoties atbilstoši boilera lietošanas instrukcijai.

Pretvārsta noņemšana

Pretvārsts nodrošina, ka ūdens neplūdīs atpakaļ aukstā ūdens sistēmā. Lai ūdeni varētu izlaist pilnībā, šis vārsts ir īslaicīgi jānoņem vai jāatskrūvē, atstājot atvētu cauruli.

Izlaist ūdeni no boilera

Šļūtenes pievienošana ūdens izlaišanai

Ūdens šļūtenes pievienošana palīdz izlaist boilera ūdeni kontrolēti kanalizācijā caur izlietni, podu vai vannu. Šļūteni var pievienot atbrīvotajai aukstā ūdens pievades caurulei vai pretvārsta vietai.

Ūdens izlaišana

Pēc šļūtenes pievienošanas lēni jāatver karstā ūdens krānu vai vārstu, pie kura ir pievienota šļūtene. Ūdenim sākot tecēt, ir svarīgi sekot līdzi ūdens plūsmas vienmērībai. Ja plūsma ir vājā, neregulāra vai pilnībā apstājas, tas var liecināt par pārāk lielu nogulšņu daudzumu, kas ir radījis aizsērējumu.

Sildelementa noņemšana

Ne visās situācijās šis solis ir nepieciešams, taču sildelementa noņemšana nodrošina pilnvērtīgu piekļuvi tvernes iekšpusei, kas var noderēt visu kaļķakmens nogulšņu notīrīšanai vai atlikušā ūdens izlaišanai, ja tāds ir palicis.

Kā tīrīt ūdens boileri pēc ūdens izlaišanas?

Risinājumiem, kā izlaist ūdeni no boilera, ir jānodrošina pilnīga piekļuve tvernes iekšpusei un citām boilera daļām, lai tās varētu notīrīt, pārbaudīt un nomainīt situācijās, kad šīs detaļas ir pārāk bojātas. Ūdens boilera kopšana un kombinētā boilera tīrīšana savstarpēji atšķiras, jo atšķirīga ir arī abu boileru veidu funkcija un uzbūve. Tā kā kombinētais boileris silda silto ūdeni un ir apkures sistēmas daļa, šāda boilera tīrīšana ir sarežģītāka un laikietilpīgāka.

Kopšanas prasībasŪdens boilera kopšanaKombinētā boilera tīrīšanaKāpēc?
TvertneJātīraJātīraLietošanas laikā uzkrājas kaļķakmens nogulsnes un rūsas daļiņas
SildelementsJātīraJātīraUz virsmas uzskrājas kaļķakmens nosēdumi, kas samazina uzsilšanas efektivitāti
Magnija anodsJāpārbauda un nepieciešamības gadījumā jānomaina. Parasti magnija anods ir jāmaina reizi 1-3 gadosJāpārbauda un nepieciešamības gadījumā jānomaina. Parasti magnija anods ir jāmaina reizi 1-3 gadosUzkrājas nogulsnes un netīrumi, ietekmējot boilera hermētiskumu
Savienojumi, drošības vārstiJāpārbaudaJāpārbaudaUzkrājas nogulsnes un netīrumi, ietekmējot boilera hermētiskumu
Apkures siltummainisJātīra un jāskalo ar specializētu ķīmisko tīrīšanas līdzekliUzkrājas kaļķakmens nogulsnes, ietekmējot apkures efektivitāti
Apkures sistēmas caurules un radiatoriJātīra ik pēc 2-3 gadiem ar specializētiem tīrīšanas līdzekļiemCaurplūstošās ūdens sistēmas dēļ nogulsnes un rūsas daļiņas nonāk arī apkures caurulēs un radiatoros
Papildus norādījumiFokuss uz ūdens tvertnes un sildelementa tīrīšanu, jo tās ir galvenās komponentes, uz kurām veidojas kaļķakmens nogulsnesKombinētajā boilerī ir jāatdala ūdens sildīšanas daļa no apkures sistēmas, lai tīrīšanas process būtu pareizs un nekaitētu apkures elementiem

Cik bieži ir nepieciešama kombinētā vai ūdens boileru tīrīšana?

No kaļķakmens nogulšņu veidošanās ātruma ir atkarīgs boilera tīrīšanas biežums, tādēļ kombinētā vai ūdens boileru tīrīšana ir atkarīga gan no ūdens cietības un boilera izmantošanas biežuma, gan ražotāja ieteikumiem. Jo lielāka ir minerālvielu koncentrācija ūdenī un boilera lietošanas intensitāte, jo biežāk būs jāveic kombinēto un ūdens boileru apkope.

Intensīva boilera lietošanaReta boilera izmantošana
Ciets ūdens (satur augstu minerālvielu koncentrāciju)Ik pēc 6 mēnešiemIk pēc 9 mēnešiem
Mīksts ūdens (satur zemu minerālvielu koncentrāciju)Reizi gadāReizi 1-2 gados
Neierasti trokšņi, duļķains ūdens un samazinājusies darbības efektivitāteNekavējotiesNekavējoties

Noderīgi

Lai arī kvalitatīva boilera apkope var pagarināt tā kalpošanas mūžu, visbiežāk boileri nolietojuma dēļ ir jānomaina, pārsniedzot 10 gadu vecumu. Vides Tehnika speciālisti palīdzēs atrast piemērotākos risinājumus karstā ūdens sagatavošanas vai apkures sistēmas modernizācijai.