Saglabājoties augstām energoresursu izmaksām, mājokļu un uzņēmumu īpašnieki izvērtē veidus kā samazināt apkures izmaksas, veicot ēku siltināšanas darbus. Ēku termovīzijas attēlos parasti var redzēt, ka ēkas ar nepietiekamu siltumizolāciju siltumu visvairāk zaudē caur sienām un jumtu.
Saskaņā ar aprēķiniem caur slikti nosiltinātu jumtu ēka zaudē 20 – 25% no siltuma, savukārt zudumi caur sienām ir vēl lielāki – līdz pat 30 – 35%. Tā kā jumta siltināšana bieži ir arī saistīta ar jumta seguma labošanu vai nomaiņu, tad jumta siltināšanas darbi ir viens no galvenajiem praktiskajiem risinājumiem, lai samazinātu ne tikai enerģijas patēriņu, bet arī uzlabotu ēkas kopējo mikroklimatu.
Šajā rakstā uzzināsiet par jumta siltināšanas pamatiem, kādus materiālus lietot siltināšanai un ko piedāvā VidesTehnika – būvniecības un siltumizolācijas risinājumu līderis kopš 2008. gada. VidesTehnika plašajā produktu klāstā ir arī inovatīvas apkures, santehnikas un ventilācijas sistēmas, kas klientiem nodrošina iespēju sasniegt vēlamos energoefektivitātes rādītājus.
Izpratne par siltuma pārnesi un siltināšanu
Siltuma pārnese notiek trijos veidos kā siltumvadīšana, konvekcija un siltumstarojums.
Siltumvadīšana
Tas ir siltumpārneses veids, kad pati viela nepārvietojas, bet enerģija tiek pārnesta no vienas vielas daļiņas uz otru. Siltumvadīšana notiek cietās vielās, šķidrumos un gāzēs. Siltuma vadītspēja ir atkarīga no izvēlētā materiāla struktūras un īpašībām.
Konvekcija
Siltums tiek pārnests uz šķidrumu vai gāzi. Piemēram, siltais gaiss mājas iekšienē ceļas uz augšu, aukstais gaiss laižas lejup, radot konvekcijas gaisa kustību, kas nodrošina siltuma pārnesi. Efektīva konvekcijas kontrole, piemēram, pareizi izvietoti radiatori vai jumta ventilācija, var palīdzēt uzlabot siltuma izmantojumu telpā.
Siltumstarojums
Tas ir siltuma pārneses veids, kas notiek ar elektromagnētiskiem viļņiem. Materiālu spēja atstarot, absorbēt vai izlaist caur sevi starojumu ir svarīga ēku siltināšanā, jo ietekmē, cik efektīvi materiāli samazina siltumenerģijas zudumus.
Lai ēkā sasniegtu vēlamo temperatūras kontroli un enerģijas taupības efektivitāti, siltumizolācijas sistēmas izveidē bieži integrē kontroli pār visiem trim siltuma pārneses veidiem. Tādējādi jumta izolācija darbojas kā barjera siltumvadīšanai un konvekcijai, nodrošinot, ka Jūsu mājoklis ziemā saglabā siltumu un vasarā ir patīkami vēss.
Jumta siltināšanas pamatprincipi
Praksē jumta siltināšana ir vesels pasākumu komplekss, kas ietver daudzus savstarpēji saistītus aspektus:
Siltumizolācijas materiālu izvēle
Siltināšanas materiāliem ir dažādas formas un veidi, kas piemēroti atšķirīgām būvniecības un siltināšanas vajadzībām. Materiālus var iedalīt trīs lielās grupās – tie ir lokšņu materiāli, vate un beramie materiāli.
Materiāla biezums un siltumvadītspējas koeficients
Siltumizolācijas biezums un materiāla siltumvadītspējas koeficients (lambda vērtība) ir izšķiroši faktori, lai nodrošinātu nepieciešamo siltuma pretestību (R-vērtību). Jo zemāka lambda vērtība un biezāks materiāls, jo labāka izolācija.
Mitruma kontrole
Jumta siltināšanā ir ļoti svarīgi nodrošināt pareizu mitruma kontroli, izmantojot tvaika barjeras un ventilāciju, lai izvairītos no mitruma kondensācijas un pelējuma un puves rašanās.
Labāki tvaika izolācijas rezultāti tiek iegūti, ja pirms jumta siltināšanas starp spārēm tiek ieklāta difūzijas membrāna ar marķējumu pret iekštelpu. Savukārt pēc jumta siltināšanas difūzijas membrāna tiek ieklāta ar marķējumu uz augšu un šuves kārtīgi salīmētas, lai gaisa plūsma pa vēdināšanas kanālu neiekļūtu vatē.
Ventilācija
Pareiza jumta ventilācija ir būtiska, lai nodrošinātu gaisa apmaiņu starp izolāciju un jumta segumu. Tas palīdz novērst mitruma uzkrāšanos un paildzina jumta konstrukcijas mūžu.
Siltumizolācijas uzstādīšana
Izolācijas materiālu uzstādīšana ir jāveic rūpīgi, nodrošinot, ka nav nevienas nenosiltinātas vietas. Visas spraugas nepieciešams aizpildīt, lai izvairītos no aukstuma tiltiem, kas samazinās izolācijas efektivitāti.
Pareiza uzstādīšana ir galvenais priekšnoteikums, lai maksimāli palielinātu jumta izolācijas priekšrocības.
Jumta siltināšanas materiāli
VidesTehnika, kas rūpējas par sava piedāvājuma kvalitāti un ilgtspēju, piedāvā tādu zināmu zīmolu kā Knauf Insulation, Isover, Steico un Beltermo siltināšanas materiālus. Lai gan tehniski ir vairāk un mazāk populāri risinājumi, tomēr jebkurā projektā var tikt izmantoti dažādi materiāli:
- Stikla šķiedra (stikla vate): Stikla šķiedras izolācija ir plaši pazīstama ar savu vieglo uzstādīšanu un rentabilitāti; to izgatavo no smalkiem stikla šķiedras pavedieniem. Tā lieliski samazina siltuma pārnesi, ir piemērota dažādiem klimatiskajiem apstākļiem, un tās papildu priekšrocība ir ugunsizturība.
- Akmens vate (akmens vate): Akmens vate ir pazīstama ar savu izcilo ugunsizturību un skaņas absorbcijas spējām, un to izgatavo no vulkāniskajiem iežiem un citiem pārstrādātiem materiāliem. Tās blīvā struktūra padara to par ideālu izvēli tiem, kas papildus izolācijai vēlas uzlabot mājokļa skaņas izolāciju.
- Ekošķiedras plāksnes: Tiem, kas priekšroku dod ekoloģiskiem un ilgtspējīgiem celtniecības materiāliem, VidesTehnika piedāvā Steico kokšķiedras izolāciju. Šis materiāls nodrošina izcilas siltumtehniskās īpašības un veicina veselīgāku un ilgtspējīgāku vidi.
- Ekspandētais polistirols (EPS) un ekstrudētais polistirols (XPS): Gan EPS, gan XPS ir polistirola izolācijas materiāli, kasnodrošina vieglus un ūdensnecaurlaidīgus risinājumus. EPS ir rentablāks, savukārt XPS nodrošina lielāku spiedes izturību un mitrumizturību, tāpēc tas ir piemērots dažādiem jumta segumiem.
Par tieši Jūsu projektam labāko risinājumu aicinām sazināties ar VidesTehnikas komandas speciālistiem, kas spēs palīdzēt jebkura veida jumta siltināšanā.
Savas darbības piecpadsmit gados būvniecības nozarē VidesTehnikas komanda ir uzkrājusi nenovērtējamu pieredzi un zināšanas, nodrošinot, ka Jūs saņemat speciālistu padomu konkrētam siltināšanas projektam, VidesTehnika piedāvā bezmaksas konsultācijas, pārbaudītu ražotāju siltināšanas materiālus un celtniecības tehnikas nomu.