Siltumapgāde un apkures risinājumi

Apkures sistēmas uzstādīšana privātmājā

Apkures sistēmas izveide privātmājai,Zeme/ūdens siltumsūknis, ar aprīkojumu no Vācu ražotāja “Wolf GmbH”.

Ražotājs, montāža un mājas kopējo komunikāciju stāvoklis – trīs faktori, ko ņemt vērā, plānojot apkures sistēmas uzstādīšanu privātmājā.

KVALITĀTE = KOMFORTS UN ILGTSPĒJA

Kārtējais īstenotais privātmājas apkures sistēmas projekts, uzstādot “zeme/ūdens” siltumsūkni (BWS-1-12kW), ar aprīkojumu no Vācu ražotāja “Wolf GmbH”.

Apkures iekārtu uzstādīšana īstenota sadarbībā ar mūsu partneri, inženierkomunikāciju montāžas uzņēmumu, SIA “Tiga B”.

Apkures sistēmu pamatprincipi, lielākā vai mazākā mērā, daudziem ir zināmi un saprotami. Svarīgākais, plānojot privātmājas apkures sistēmas izveidi, ir iekārtu pareiza izvēle un kvalitatīva montāža, jo tas noteikti atsauksies uz iekārtas funkcionalitāti un tās kalpošanas ilgumu. Ļoti svarīgi ir izvēlēties pieredzējušus meistarus, kas ir zinoši, ar augstu atbildības sajūtu pret savu darbu. Protams, ir vēl viens faktors, kas nav mazsvarīgs – mājā pareizi aprēķināt un izbūvēt komunikācijas. Var uzstādīt pašu labāko apkures iekārtu, bet tā nestrādās atbilstoši, un nenodrošinās vēlamo rezultātu, ja mājas kopējā sistēma būs izveidota neatbilstoši.”

SIA “Vides Tehnika” siltumapgādes speciālists Aigars Muraško.

Siltumapgādes risinājumi, ko piedāvājam saviem klientiem, tiek īstenoti sadarbībā ar pasaulē atzītiem ražotājiem – Wolf GmbH, Siemens, Grundfos, Buderus, Reflex Winkelmann GmbH, Viessmann, Oventrop GmbH & Co. KG, Honeywell, Tecofi, IRSAP S.p.a., Kampmann Group u.c.

LASĀMGABALS

APKURES SISTĒMA PRIVĀTMĀJAI – KURU IZVĒLĒTIES UN CIK TAS IZMAKSĀ?

Katrs no mums bērnībā zīmēja sapņu mašīnu un māju ar kūpošu skursteni, kurā dzīvosim, kad izaugsim. Tagad, kad esam izauguši un sapnis par savu mājokli piepildīts, nereti nonākam pie jautājuma – kuru apkures sistēmu izvēlēties un cik tas izmaksā?

Mūsdienās vārds “apkure” vairs neasociējas ar malkas grēdu piemājas šķūnītī, ko katru gadu gādājam, lai ziemā nokurinātu – tā ir pagātne. Malkas apkurei šobrīd ir energoefektīvākas un mazāk pūliņu prasošas alternatīvas – siltumsūkņi, gāzes vai granulu apkures katli.

Protams, pirms izvēlēties kādu no apkures sistēmām, nepieciešams saprast, kura būs piemērotākā. Lai to izdarītu, jāizpēta iespējas, ko piedāvā tirgus, katras sistēmas plusi un mīnusi, kā arī izmaksas – viens no svarīgākajiem faktoriem.

APKURES SISTĒMAS IERĪKOŠANAS IZMAKSAS

Apkures sistēmas izmaksas veido apsildāmā platība, apkures sistēmas veids, cauruļvadi, apsildes veids (radiatori vai siltās grīdas) un uzstādīšana. Jo lielāka būs mājokļa platība, jo lielākas būs apkures sistēmas izmaksas, loģiski, vai ne? Parasti, aprēķinot apkures sistēmas izmaksas, izmanto koeficientu 1:10, tātad – apmēram desmitā daļa no mājas vērtības.

Gāzes un granulu katlu izmaksas un uzstādīšana būs līdzvērtīga – virs 5000 eiro, savukārt, izvēloties siltumsūkni, izmaksas varētu būt no 5000 līdz 7000 eiro. Protams, jāpiezīmē, ka šīs izmaksas ir aptuvenas un patiesās izmaksas atkarīgas no virknes citu apstākļu, kas saistīti ar apkures ierīkošanu konkrētā mājoklī.

APKURES SISTĒMU VEIDI, PLUSI UN MĪNUSI

SILTUMSŪKNIS

Siltumsūknis ir viena no modernajām apkures sistēmām, kas stabili iekarojis savu vietu tirgū. Ar katru paaudzi tie kļūst efektīvāki un ekonomiskāki. Šīs apkures sistēmas popularitāti veicina tās plašā funkcionalitāte un neatkarība no fosilā kurināmā pieejamības, jo tajā tiek izmantota apkārtējā vidē — zemē, ūdenskrātuvēs, dziļurbumu ūdenī un gaisā — akumulētā saules enerģija. Tirgū pieejami vairāki siltumsūkņu veidi: gaiss/gaiss, gaiss/ūdens un zemes siltumsūkņi.

Katram no siltumsūkņu veidiem ir nedaudz atšķirīgs darbības princips, piemēram, gaiss-gaiss siltumsūkņi ir paši lētākie un ātrāk uzstādāmie. Mājoklī ar nelielu krāsniņu šis siltumsūknis nodrošinās komfortu visu gadu. Gaiss/gaiss siltumsūknis telpas iekšpusē uzsilda gaisu, kas tālāk apmaiņas ceļā izplatās pa visu māju. Normālas apkures sezonas laikā, mūsu klimatiskajos apstākļos, tas spēj saražot no 90 – 97% nepieciešamās siltumenerģijas, bet pārējo nosedz papildapkure.

Gaiss/ūdens siltumsūknī siltumnesējs ir karstais ūdens, kas nonāk siltajās grīdās, radiatoros un arī boilerī. Šis siltumsūknis gan patērē vairāk elektroenerģijas, jo spēj iztikt bez papildapkures, ko nodrošina papildspirāle, kas atrodas tā iekšējā blokā. Tas var būt vienkāršs elektriskais tenis, kas ieslēdzas, āra gaisa temperatūrai noslīdot zem kritiskās (-10…-15 °C) robežas. Ekonomiskāk ir siltumsūkni savienot ar cita apkures veida – gāzes vai granulu automātisko katlu. Gaisa temperatūrai nokrītot zem -15°C, ieslēgsies katls un izslēgsies siltumsūknis.

Neskatoties uz siltumsūkņa veidu, ko izvēlēsieties, tiem ir daudz “+”, kurus noteikti var izcelt:

  • piemēroti siltajām grīdām un radiatoriem;
  • karstā ūdens sagatavošana;
  • telpu dzesēšana;
  • pateicoties filtriem un jonizatoriem, gaiss tiek atbrīvots no putekļiem, alergēniem, dzīvnieku spalvām, baktērijām un nepatīkamiem aromātiem;
  • darbojas automātiski, izmantojot atjaunojamos resursus;
  • neaizņem daudz vietas.

Ja izceļam šīs apkures sistēmas plusus, tad noteikti vajadzētu pieminēt arī tās mīnusus – augstās uzstādīšanas izmaksas, samērā liels elektroenerģijas patēriņš un platība, kas nepieciešama tās ierakšanai.

GĀZES APKURES KATLS

Līdzīgi kā siltumsūknim, arī gāzes apkures katla sistēma darbojas automatizēti. Izvēloties gāzes apkures katlu, jāņem vērā tādi faktori kā – gāzes katla jauda, ūdens karsēšanas veids un automatizācijas līmenis. Vislabāk par visiem šiem raksturlielumiem būtu konsultēties ar pieredzējušu speciālistu, kas spēs aprēķināt nepieciešamo jaudu, izvērtējot datus par apkurināmo platību, mājas siltuma zudumiem un karstā ūdens patēriņu.

Arī gāzes apkures katli iedalās dažādos tipos – parastie un kondensāta. Lai saprastu atšķirību starp parasto un kondensāta katlu, jāzina tā darbības princips. Kondensāta katlā apkurei nepieciešamā enerģija tiek iegūta ne vien, sadegot maisījumam, bet arī no tvaika kondensāta, kas veidojas degšanas laikā. Tas ļauj palielināt gāzes katla efektivitāti līdz pat 20%. Jāpiezīmē gan, ka kondensāta katls atmaksāsies tikai tad, ja esat lielas mājas īpašnieks (virs 200m2), jo mājoklī, kur ir maza platība, tas nebūs izdevīgs risinājums.

Runājot par priekšrocībām, gāzes apkures plusi ir tie, ka nav nepieciešama papildus vieta kurināmā uzglabāšanai un tā automatizētā darbība, kas sastāv no vairākiem līmeņiem:

  1. iespēja iestatīt nemainīgu apkures šķidruma temperatūru;
  2. sistēma pati regulē temperatūru, ievērojot temperatūras sensoru mērījumus ēkas iekšpusē un ārpusē.

Kā mīnusu gāzes apkures sistēmas izvēlei var minēt faktu, ka jārēķinās ar papildu izmaksām, kas saistītas ar gāzes vada izbūvi, kā arī regulārās apkopes, kas būs jāveic reizi vienā vai divos gados.

GRANULU APKURES KATLS

Tāpat kā gāzes apkures kalts un siltumsūknis, arī granulu apkures katls sniegs jums lielāku autonomiju no apkures sistēmas. Granulu katla pamatdarbības princips ir biodegvielas jeb koksnes granulu automātiska dedzināšana, proti, pazeminoties telpu temperatūrai vai atdziestot siltumnesēja apkures sistēmai, katla automātika dod signālu kurtuves transportierim, kas padod uz kurtuvi granulas un aizdedzina tās ar karstu gaisu. Kad iestatītā siltumnesēja vai gaisa temperatūra sasniegta, katla automātika nopūš nesadedzinātās granulas apkures katla pelnu kastē un gaida nākamo siltuma ražošanas pieprasījumu.

Plusi granulu apkures sistēmai:

  • automātiska kurināmā dedzināšana;
  • salīdzinoši zemas kurināmā izmaksas un plašais pielietojums;
  • plašas iespējas sistēmas automatizācijai.

Granulu apkures katla mīnusi:

  • augstas prasības uz kurināmā glabāšanu;
  • darbietilpīga kurināmā pārkraušana katla bunkurā;
  • bieža katla tīrīšana un apkope.

*Kurināmā sadegšanas procesā aizsērē dūmu kanāli, kas var ietekmēt apkures katla efektivitāti, tāpēc tas regulāri jātīra! Protams, tirgū ir pieejami katli, kas paši veic kanālu attīrīšanu, bet tad jārēķinās ar papildu izmaksām.

Apkures sistēmas izvēle noteikti ir svarīgs lēmums, jo jāizvērtē daudz un dažādas nianses. Ir nepieciešams apzināt katras sistēmas darbības principus, plusus un mīnusus, ievācot informāciju par to, bet pirms lēmuma pieņemšanas, iesakām konsultēties ar nozares speciālistiem. Mūsu siltumapgādes speciālists, Aigars Muraško, sniegs konsultācijas un atradīs pareizos risinājumus jūsu vēlmēm un iespējām: https://videstehnika.lv/kontakti/

Atpakaļ uz sarakstu