Gids siltumizolācijas materiālu izvēlē
Kā izvēlēties sev piemērotākos siltumizolācijas materiālus?
Atbilstošākais siltumizolācijas materiāls Jūsu mājoklim ir jāizvēlas, pirms uzsākt ēkas celtniecību vai remontdarbus. Būtiskākie izvēles kritēriji ir:
- siltumpretestība
- slodzes izturība
- noturība pret deformācijām
- mitrumizturība
- blīvums
- elastīgums
- plastiskums
- skaņas izolācijas spēja
- ugunsdrošība
- gaisa apmaiņa
- ekoloģiskums
- bioloģiskā izturība
- kalpošanas ilgums
- izmaksas
Daudzi no šiem rādītājiem noteikti cilvēkam, kas ikdienā nenodarbojas ar ēku celtniecību vai siltināšanas darbiem, šķitīs neizprotami. Un arī, ja visi šie rādītāji ir noskaidroti, to lielumi var likties nesaprotami. Tāpēc SIA Vides Tehnika speciālisti palīdzēs Jums rast atbildes uz šiem jautājumiem.
Siltumpretestība
Siltumpretestība ir siltumizolācijas materiālu spēja aizturēt siltumu. Šo spēju raksturo siltumvadītspējas koeficients – jo zemāks tas ir, jo labāka ir materiāla siltumpretestība, tātad, jo lielāku siltumizolāciju tas sniegs.
Slodzes izturība
Slodzes izturība parāda, cik materiāls ir izturīgs pret palielinātu slodzi (smagumu) uz tā. Slodzes izturīgi materiāli ir īpaši svarīgi vietās, kur siltinātā virsma ir pakļauta lielai slodzei, piemēram, “peldošajām” grīdām, lēzenajiem jumtiem un ēkas pamatos.
Noturība pret deformācijām
Noturība pret deformācijām ir materiāla spēja atgūt iepriekšējo stāvokli pēc deformēšanas – saliekšanas, izstiepšanas, saspiešanas. Jo lielāka ir noturība pret deformācijām, jo labāka būs materiāla siltumizolācijas spēja.
Mitrumizturība
Mitrumizturības rādītājs parāda, cik izturīgs materiāls ir saskarsmē ar mitrumu – vai tas nesāk bojāties, šķīst, pūt, drupt, deformēties un galu galā zaudēt savas siltumpretestības spējas. Jo izturīgāks materiāls ir pret mitrumu, jo plašāka ir tā pielietošanas sfēra. Mitrumneizturīgos materiālus nevar lietot augstai mitruma iedarbībai pakļautās telpās, piemēram, māju pamatos, pagrabstāvos utt.
Blīvums
Siltumizolācijas materiālu blīvums, galvenokārt, raksturo tā svaru – jo lielāks blīvums, jo smagāks ir materiāls. Jo vieglāks ir materiāls – tātad arī mazāk blīvs – jo ērtāk un vieglāk ir ar to strādāt. Turklāt nereti mazāk blīvi materiāli labāk saglabā siltumu.
Plastiskums
Materiāla plastiskums parāda, cik viegli materiāls pielāgojas deformācijai – piemērojas siltināmās virsmas īpatnībām, izliekumam, aizpilda spraugas un neatstāj nenosiltinātas vietas. Sarežģītām konstrukcijām un grūti pieejamām vietām ir ieteicams lietot plastisku materiālu – piemēram, beramo ekovati vai beramo minerālvati, jo tās vislabāk nosiltinās vissarežģītākās konstrukcijas un pasargās telpas no aukstuma.
Skaņas izolācijas spējas
Skaņas izolācijas spējas parāda materiāla spēju slāpēt trokšņus un pasargāt mājas iemītniekus no ārējiem trokšņiem, kā arī, ja skaņu izolējoši siltumizolācijas materiāli tiek lietoti iekštelpu izolācijai, tad arī slāpēs skaņas izplatīšanos starp stāviem un istabām. Skaņas izolācija ir svarīga rūpniecisko telpu izbūvē.
Ugunsdrošība
Materiāla ugunsdrošība raksturo materiāla reaģēšanu un paaugstinātas temperatūras iedarbību, un atklātu uguns liesmu. Visus siltumizolācijas materiālus pēc to ugunsdrošības varētu iedalīt četrās grupās:
- Kas paaugstinātā temperatūrā deg.
- Kas paaugstinātā temperatūrā gruzd.
- Kas ir spējīgi ierobežot uguns izplatīšanos.
- Kas spēj apslāpēt uguns liesmas.
- Protams, jo ugunsdrošāks ir materiāls, jo labāk un drošāk – it īpaši dzīvojamās ēkas siltināšanai.
Gaisa apmaiņa
Materiāla gaisa apmaiņas spējas jeb elpošana parāda, cik lielā mērā konkrētais materiāls laiž cauri gaisu un vienlaikus arī palīdz izvadīt lieko mitrumu no telpām. Jo elpojošāks ir materiāls, jo patīkamāks un veselīgāks mikroklimats veidojas nosiltinātajās telpās.
Ekoloģiskums
Materiāla ekoloģiskums parāda materiāla draudzību videi, cilvēka veselībai un citiem dzīviem organismiem – gan materiāla lietošanas laikā, gan pēc tā demontāžas un utilizācijas. Svarīga ekoloģiska materiāla pamatprasība ir neatjaunojamo dabas resursu patēriņš tā ražošanā – jo zemāks tas ir, jo labāk un ekoloģiskāk. Izvēloties ekoloģiskus siltumizolācijas materiālus, mēs ne tikai rūpējamies par mūsu mājokļa omulīgumu un pašu veselību un labklājību, bet arī gādājam par ilgtspējīgu vides saglabāšanu un saudzīgu attieksmi pret visu dzīvo ap mums.
Bioloģiskā izturība
Materiāla bioloģisko izturību izsaka tā izturība pret dažādu grauzēju un kaitēkļu mitināšanos. Jo izturīgāks materiāls ir pret grauzējiem un kaitēkļiem, jo drošāki varam būt, ka mājā nesāks mitināties peles vai žurkas, kas, veidojot ejas un alas, bojātu siltumizolācijas slāni, iznēsātu slimības un vispār radītu nepatīkamus mirkļus mājas iemītniekiem.
Kalpošanas ilgums
Kalpošanas ilgums ir svarīgs rādītājs, ja domājat par nākotni un meklējat materiālu, kas ne tikai atmaksāsies kalpošanas laikā, bet arī uzticami kalpos ilgu laiku un nodrošinās patīkamu siltumu mājās daudzu gadu garumā. Tas savā ziņā ir arī ekonomiski pamatots rādītājs.
Kalpošanas ilgums ir atkarīgs no ekspluatācijas apstākļiem, materiāla īpašībām, uzstādīšanas profesionalitātes un arī, protams, piemērotības siltināmajai virsmai un konstrukcijas veidam. Pie kalpošanas ilguma var pieskaitīt arī tā izturību un nenovecošanu, kas nodrošinātu tā īpašību maksimāli ilgu saglabāšanos.
Izmaksas
Protams, pats galvenais siltumizolācijas materiāla izvēles kritērijs mūsdienās ir tā izmaksas. Taču šis rādītājs nekādā gadījumā nav jāvērtē tikai pēc paša materiāla cenas. Ir jāņem vērā arī visas saistītās izmaksas – palīgmateriālu (visas nepieciešamās komponentes materiālu uzstādīšanai, kā arī iespējamie papildus nepieciešamie siltumizolācijas materiāli vēlamā efekta iegūšanai) cena, uzstādīšanas izmaksas (darbietilpība, nepieciešamās iekārtas un instrumenti, zināšanas), transportēšanas izmaksas līdz uzstādīšanas vietai, nepieciešamības gadījumā arī tehniskās apkopes izmaksas materiāla uzturēšanai teicamā “darba kārtībā”.
SIA Vides Tehnika saviem klientiem piedāvā bezmaksas konsultācijas un labprāt palīdzēs pareizā materiāla izvēlē, lai Jūs sasniegtu labāko rezultātu.
Mūsu atsaucīgie speciālisti pieejami ŠEIT!