Būvniecība

Ekoloģisko būvmateriālu izmantošana mājokļa būvniecībā

Vārds “ekoloģisks” mūsdienās ir ieguvis jaunu nozīmi, jo arvien lielāka sabiedrības daļa atvadās no visa, kas nav otrreizējās pārstrādes vai dabai draudzīgs. Pasaules iedzīvotāji, uzņēmumi un organizācijas, arvien vairāk aktualizē veselības un veselīgas apkārtējās vides nozīmību mūsu dzīvēs. Arī ekoloģisko būvmateriālu izmantošanā, tiek novērots to popularitātes pieaugums. Tas liek secināt, ka cilvēce pārvērtē to, kādā vidē dzīvojam un ko atstājam aiz sevis.

Tomēr, lai arī ekoloģisko būvmateriālu lietošana paliek arvien populārāka, to izmantošanu bremzē augstākas cenas un nepietiekamā informācija par to priekšrocībām.

“Ļoti bieži cilvēkiem trūkst objektīvas informācijas par ekoloģisko būvmateriālu priekšrocībām salīdzinājumā ar sintētiskajiem materiāliem. Tas veicina nepareiza priekšstata rašanos, kādēļ cilvēki nepietiekami izvērtē dažādu materiālu sniegtos labumus, ” stāsta mūsu speciālists, Intars Rozmans.

Kā atšķirt, kuri ir ekoloģiski būvmateriāli?

Vienas universālas vai precīzas definīcijas nav. Par ekoloģiskiem būvmateriāliem var dēvēt tādus, kas ir:

• otrreiz pārstrādājami;
• nerada kaitīgu ietekmi uz apkārtējo vidi;
• tiek ražoti no atjaunojamiem resursiem;
• to izmantošana uzlabo telpu mikroklimatu;
• tie samazina kaitīgu ietekmi uz apkārtējo vidi, kas rodas iegūstot un apstrādājot, pārstrādājot un apglabājot tos;
• tie neatstāj negatīvu ietekmi uz cilvēka veselību.

Priekšrocības un trūkumi, tāpat kā citiem būvmateriāliem, piemīt arī ekoloģiskajiem būvmateriāliem. Pie šiem trūkumiem varētu minēt:

• augstākas cenas;
• sarežģītāks materiāla izejvielu iegūšanas un ražošanas process.

Ekoloģisko būvmateriālu ražotājiem ir grūti cīnīties ar lielajiem koncerniem, jo ir mazāki ražošanas apjomi, kā arī iespējas līdzvērtīgi cīnīties reklāmas tirgū. Tāpēc, ļoti svarīgi ir cilvēkiem sniegt informāciju par ekoloģisko būvmateriālu īpašībām, priekšrocībām un arī trūkumiem, lai klients varētu izvērtēt ar kādiem materiāliem viņš vēlas būvēt savu mājokli.

Vai iespējams mājokli uzbūvēt tikai no ekoloģiskiem būvmateriāliem?

Attiecībā uz ēkas izbūvē izmantojamiem būvmateriāliem, vienmēr varēs atrast kādu no dabīgām izejvielām ražotu materiālu. Izvēle ir ļoti liela, visu izsaka izmaksas.

Mājokli var uzbūvēt arī tikai no ekoloģiskiem būvmateriāliem. Ja vēlamies savas mājas izbūvē dot priekšroku dabīgiem materiāliem, tad krāsu izvēlē jāizvēlas uz ūdens emulsijas vai lineļļas bāzes ražotās krāsas. Māls ir no zemes dzīlēm nācis dabas materiāls, kas tiek izmantots kā izejviela celtniecības bloku ražošanā, tādēļ nav pamata uzskatīt, ka bloki ir nedabīgs būvmateriāls. Tomēr, nevajadzētu šos materiālus jaukt ar sintētiskajiem būvmateriāliem.

Siltumizolācijas materiālu plašajā klāstā var izvēlēties ekovati vai kokšķiedras vati. Visu izšķir katra materiāla piemērotība konkrētajā gadījumā. Arī akmens un stikla vates nav “nedabīgas”. Siltināt var arī ar kaņepju vati, aitu vilnu, kūdru vai skaidām, bet vajadzētu izprast katra materiāla īpašības un pielietojumu, pirms tas tiek iegādāts.

Nevajadzētu aizmirst arī par dažāda veida ierobežojumiem materiālu izvēlē, ko nosaka pašu materiālu būtība, proti, materiālu pielietošanas mērķiem:

• tehniskās īpašības (ugunsdrošība, skaņas izolācija, tvaika izolācija, utt.);
• materiālu iestrādes secība;
• materiālu pielietojums;

Šie noteikumi attiecas uz mākslīgi ražotajiem būvmateriāliem un ekoloģiskajiem, jo iespējams nepareizi uzbūvēt gan ar ekoloģiskajiem, gan citiem materiāliem. Piemēram, koka būvēm būs ierobežojumi ēku augstuma un ugunsdrošības ziņā, tādēļ, lai cik labs un ekoloģisks būtu kāds materiāls, pilnīgi visur tas nederēs. Ar visām šīm prasībām var iepazīties Latvijas Būvnormatīvā.

Materiālu izvēle paliek katra paša ziņā, tomēr, lai arī kādu materiālu Jūs izvēlētos, iesakām konsultēties ar nozares speciālistiem. SIA Vides Tehnika saviem klientiem piedāvā bezmaksas konsultācijas un labprāt palīdzēs pareizā materiāla izvēlē, lai Jūs sasniegtu labāko rezultātu.

Meklē mūsu speciālistus ŠEIT!

Atpakaļ uz sarakstu