Siltināšana

Bēniņu siltināšana

Padomi bēniņu siltināšanā

Padomi pareizai bēniņu siltināšanas sagatavošanai

Gatavojoties siltināt savas dzīvojamās mājas bēniņus, ir vairākās lietas, kas ir laicīgi jāapdomā un kam ir jāsagatavojas. Ja siltināšanas darbus uzticēsiet specializētai firmai, par šiem darbiem varam aizmirst – to Jūsu vietā veiks izvēlētais uzņēmums. Taču, ja vēlaties ietaupīt un uzskatāt, ka visus sagatavošanās darbus varat paveikt pašu spēkiem, tad ir vairākas lietas, kas ir jāielāgo un laicīgi jāizdara, lai nepieļautu kļūdas siltināšanā.

Vecās siltumizolācijas pārbaude

Ja bēniņi jau iepriekš ir siltināti, Jums ir jāpārbauda pašreizējās siltumizolācijas slāņa stāvoklis. Ko skatīties? Pirmkārt, vai siltumizolācijas materiāls vēl joprojām ir labā stāvoklī – nav sapelējis, nosēdies, satrūdējis, bojāts vai saplacināts, kā arī noteikti ir jāskatās, vai siltumizolācijas materiālā nav izveidojušās spraugas. Viss bojātais vecais siltumizolācijas materiāls ir jāizvāc. Ja tas ir sapelējis, tad bēniņi pēc attīrīšanas būtu jādezinficē ar speciālu pret sēnīšu līdzekli – tā Jūs pasargāsiet sevi no jaunas pelējuma sēnītes uzaugšanas. Atcerieties, ka, ja reiz vecais siltumizolācijas slānis ir cietis no pelējuma sēnītes, tad tas nozīmē, ka šī siltumizolācija ir bijusi nepareizi iestrādāta, nav ievērotas visas pareizas siltināšanas norādes un viss bojātais materiāls ir noteikti jālikvidē. Tas nav izmantojams atkārtoti.

Ir svarīgi pārbaudīt, vai vecā siltumizolācija vēl joprojām ir vienmērīgā slānī, starp to nav izveidojušās spraugas – vārīgās vietas, pa kurām zūd siltums. Visvieglāk vārīgās vietas konstatēt ar energoauditu. Tas parādīs visas vietas, pa kurām no mājokļa zūd siltums un tātad kurām ir jāpievērš īpaša uzmanība un kas ir rūpīgi jānosiltina.

Materiāla izvēle

Bēniņu siltināšanai iesakām izvēlēties beramos siltumizolācijas materiālus – ekovati vai minerālvati. Beramā siltumizolācija vienmērīgi nosegs visu siltināmo virsmu, neradot spraugas, kā arī aizpildīs visas plaisas un salaiduma vietas konstrukcijās.

Tvaika izolācija

Tvaika izolācija ir nenovērtējami svarīga pareizai, ilgtspējīgai un efektīvai siltināšanai. Ir cilvēki, kas uzskata, ka tvaika izolācija tā kā tā aiztur gaisa un mitruma plūsmu, padara telpas neveselīgas un, ja siltināšanai vēlamies izmantot ekoloģisko ekovati, tad tvaika izolācija sabojā visas tās labās īpašības. Muļķības! Ja neuzliksiet tvaika izolāciju tur, kur tā ir īpaši svarīga, varēsiet atvadīties no savas vērtīgās ekovates, jo tās būs ātri vien pagalam. Izskaidrosim, kāpēc tā.

Viss balstās uz pavisam vienkāršiem fizikas pamatprincipiem – siltais gaiss ceļas augšā, aukstais nosēžas uz leju. Taču, līdz ar silto gaisu, kas ceļas uz Jūsu nosiltinātajiem bēniņiem, ceļas līdzi arī mitrums. Saskaroties siltajam gaisam, kas nāk no mitekļa iekšpuses, ar auksto, kas ir bēniņos, veidojas rasas punkts un kondensāts. Ja netiek lietota tvaika izolācija, dažu mēnešu laikā siltumizolācija izmirkst, tādējādi tiek bojāta un pakļauta sēnīšu un pūšanas iedarbībai. Lietojot tvaika izolāciju, tiek pasargāts siltumizolācijas slānis un tas kalpo ļoti ilgi, nezaudējot savas īpašības.

Tas pats princips attiecas arī uz ārsienām – lietojiet tvaika izolāciju, lai pa Jūsu siltumizolāciju nesāktu tecēt ūdens. Tas tiešām notiek burtiskā nozīmē!

Pārvietošanās iespējas

Siltinot bēniņus, noteikti pārdomājiet, kā Jūs pēc tam pa tiem varēsiet pārvietoties. Tā kā pa siltumizolācijas slāni nedrīkst staigāt, jo tad materiāls tiek saplacināts un mainās tā siltumpretestība, ir jāizveido speciālas laipas, pa kurām varēsiet turpmāk pārvietoties.

Laipas ir jāveido virzienā no bēniņu lūkas līdz visiem svarīgākajiem objektiem, pie kuriem agrāk vai vēlāk var rasties nepieciešamība nokļūt. Piemēram, līdz logiem, skurstenim, komunikācijām utt.

Laipu izmēram un materiālam nav nozīmes – varat tās taisīt tādas, lai pašiem pa tām būtu ērti pārvietoties. Taču ir jāielāgo, ka arī zem šīm laipām ir jābūt nosiltinātai virsmai. Tātad laipas ir jātaisa kā tiltiņi, paceļot tās tādā augstumā, lai zem tām varētu ieklāt siltumizolāciju tādā pašā biezumā, kā visur citur bēniņos.

Tīrība mājās

Tā kā pārsvarā ieeja bēniņos tiek veidota caur lūku, kas ved uz mājokli, ir jāparedz iespēja nokļūt bēniņos, katru reizi neiebirdinot mājoklī siltumizolāciju. Ja bēniņus siltināsiet ar beramo siltumizolāciju, tad katru reizi atverot lūku pastāv iespēja, ka tiksiet nobērts ar siltumizolācijas materiālu. Jo tas taču birst! Tātad, lai no tā izvairītos, apkārt lūkai Jums ir jāizbūvē nelieli bortiņi, kas ir vismaz par kādiem 5 cm augstāki, nekā paredzētais siltumizolācijas slānis.

Pareiza ventilācija

Nekad netaisiet bēniņus hermētiski noslēgtus. Tagad, kad tie Jums ir nosiltināti, noteikti raugieties, lai bēniņi tiek kārtīgi ventilēti. Ir svarīgi panākt, lai gaisa temperatūra bēniņos ir vien par pāris grādiem augstāka, nekā ārā. Bēniņi taču ir nosiltināti – tātad varat tos droši ventilēt un nebaidīties no aukstuma.

Lai panāktu bēniņu ventilāciju, varat izveidot ventilācijas lūku vai arī bēniņu logu stiklu vietā ielikt metāliskus režģīšus, kas ļauj gaisam brīvi cirkulēt.

Atpakaļ uz sarakstu